УБИВСТВА КРИТИКІВ ЛУКАШЕНКА В БІЛОРУСІ: СПОВІДЬ СПІВУЧАСНИКА.

0 307

Політичні вбивства у Білорусі: уперше свідок та співучасник в ексклюзивній розмові з DW розповідає про події 20 років тому, коли три опозиційні політики безслідно зникли. Вже тоді ходили чутки, що противників Лукашенка ліквідував «ескадрон смерті».

 

Юрій Гаравський, колишній боєць білоруського СОБРа, розповів в ексклюзивному інтерв’ю DW, як були викрадені та вбиті опозиційні політики, які вимагали відставки президента Олександра Лукашенка 20 років тому. Навесні і восени 1999 року в Мінську зникли ексочільник МВС Юрій Захаренко, ексвіцеспікер Врховної Ради Білорусі Віктор Гончар та підприємець Анатолій Красовський, який підтримував опозицію. Гаравський стверджує, що їх викрали й убили бійці спеціального загону швидкого реагування внутрішніх військ МВС Білорусі. Серед учасників убивств був і сам Юрій Гаравський.

За його словами, наказ про затримання бійцям віддавав засновник СОБРа підполковник Дмитро Павличенко. Він же, як заявляє, Гаравський, і застрелив політиків та бізнесмена. Колишній СОБРовець впевнений, що про ці вбивства знали високопосадовці Білорусі — тодішній керівник МВС Юрій Сиваков та секретар Ради безпеки Віктор Шейман. Гаравський вважає, що в курсі був і президент Лукашенко, проте стверджувати це не береться. «Усі накази віддавалися в усній формі. Жодних письмових підтверджень, відеозаписів, протоколів нема, нічого такого», — каже він.

У  Європі вимагають з’ясувати роль Лукашенка у вбивстві опозиціонерів

Зізнання Гаравського відповідають висновкам спеціального доповідача Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Хрістоса Пургурідеса, який у 2004 році розслідував зникнення опозиціонерів. СОБР він називає «ескадроном смерті на чолі з Павличенком». «Те, що ці викрадення і вбивства сталися без відома, м’яко кажучи, дуже важливих високопосадовців, виключено. І коли я кажу «високопосадовці», то маю на увазі президента Білорусі», — підкреслив Пургурідес в інтерв’ю DW.

Заяви колишнього бійця СОБРа можуть дати новий імпульс з’ясуванню обставин ймовірно замовних убивств 20-річної давнини. У цьому впевнена німецька політикиня з партії «Союз-90″/Зелені Маргарете Баузе (Margarete Bause), членкиня комітету Бундестагу з прав людини. «Не можна забувати, що тяжкі обвинувачення, згідно з якими президент Лукашенко особисто був замішаний у ці злочини, не з’ясовані донині. Федеральному уряду (Німеччини. — Ред.) та ЄС не можна припиняти вимагати розслідування. Вони повинні зробити все, що у їхніх силах, аби винних притягли до відповідальності», — заявила Маргарете Баузе DW.

Юрій Гаравський утік з Білорусі в жовтні 2018 року, побоюючись переслідувань. Нині 41-річний білорус перебуває в одній з європейських країн, де він попросив про притулок. В російську редакцію DW він звернувся сам у вересні 2019 року. Він стверджує, що готовий розповісти все, що йому відомо, під присягою.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.